كلينيك فوق تخصصي درد
دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد

سایت بهترین ابزار


تا سه روز اول بعد از عمل، استراحت در بستر(استراحت نسبي)، مصرف مسكن، ضد التهاب و آنتي بيوتيك تجويزي، و بستن گردن بند، كمربند يا پشت بند طبي نرم به صورت شبانه روزي.

 

زخم و پانسمان (Wound and dressing)

در اين روش زخم يا محل بخيه، وجود ندارد و فقط در محل ورود سوزن چسب ساده چسبانده مي­شود كه روز بعد از عمل بيمار آن را در آورده و ديگر نياز به چسب زدن يا پانسمان خاصي نيست.

حركت (Movement)

بيمار بايد بداند حداقل ۴ هفته ترميم كامل كليه قسمتهايي كه در حين عمل در مسير عبور سوزن قرار گرفتند (از جمله عضله، ليگامان، استخوان، پوست، عروق و اعصاب) زمان مي برد. ( درست است اين نوع اعمال بدون برش جراحي انجام ميشود و دوره نقاهت بسيار كوتاهتري دارد ولي مانند عمل باز بيمار بايد مراقب بوده و از انجام حركات آسيب رسان و بلند كردن اجسام تا مدتي خودداري كند)

نكته مهم: سه روز اول جهت ترميم و جلوگيري از گرفتگي و اسپاسم­هاي عضلاني مفيد است بنابراين بيمار بايد سه روز استراحت نسبي در منزل داشته باشد يعني فقط ميتواند جهت دفع ادرار يا مدفوع از جاي خود برخيزد و به دستشويي برود، در غير اين صورت بايد استراحت داشته و توصيه به اين است كه دراز كشيده و از انجام حركات چرخشي، خم و راست شدن تا سه ماه جدا بپرهيزد.

.

نشستن، درازكشيدن، ايستادن و راه رفتن بعد از روز سوم عمل بلامانع هستند. بالا رفتن از پله به صورت يكي يكي ممكن است ولي بهتر است ابتدا با نظارت پزشك يا همراه بيمار باشد.

بيماران بايد دقت كنند: از انجام حركات تكراري و ناگهاني مانند خم شدن و راست شدن، حركات چرخشي، بالارفتن از نردبان و بشين پا شو تا سه ماه جدا بپرهيزند.

بيماران بايد دقت كنند: از بلند كردن اجسام سنگين تر از ۳/۵ كيلوگرم تا ۱/۵ ماه جدا اجتناب كنند. بلند كردن اجسام از روي زمين بدون خم كردن كمر و فقط با خم كردن زانو بوده و اجسام را نزديك تنه خود قرار دهيد.

استحمام (Bathing)

روز بعد از ترخيص بيمار مي تواند به حمام برود، در يك ماه اول نبايد از وان استفاده كنيد.

بريس يا ارتوز (Brace)

استفاده از كمربند، گردنبند و يا پشت بند(بسته به محل عمل) معمولا سه روز تا يك هفته بطور شبانه روزي توصيه مي شود. سپس آنرا در هنگام خواب و يا استراحت برداريد. و فقط در هنگام رانندگي يا فعاليت ببنديد.

 

ورزش و تمرين (Exercise)

بهترين نوع ورزش، ورزش هاي تركيبي هستند يعني تركيبي از چند حركت و ورزش مختلف  و نه   انجام حركات تكراري و ناگهانيبه طوريكه در ۳ ماه اول بسته به نظر پزشك و نوع عمل بايد فق ورزشهايسبك انجام دهيد (البته قبل از انجام ورزشها با پزشك خود هماهنگ كنيد).

در كل ورزش­هاي تقويتي و كششي اندام ها، و نيز ورزش­هايي مانند پياده روي(از پايان هفته اول افزايش تدريجي زمان پياده روي تا سي دقيقه در روز ( شروع از ۱۵ دقيقه در روز )) روي سطح صاف و غيرشيبدار و آب درماني(استخر) بسيار مفيد و بي خطر هستند.( كليه ورزش ها بايد با نظر پزشك متخصص انجام شود تا از ميزان تاثير پذيري درمان كاسته نشود).

 

ورزشهاي يا حركات ممنوع:

دراز نشست، پريدن، شيرجه زدن، لگد زدن و حركات چرخشي، خم و راست شدن، دوچرخه متحرك و ثابت، تردميل(مخصوصا تردميلهاي غير استاندارد) و در يك تا سه ماه اول بسيار مضر هستند و بايد از انجام آنها اجتناب كرد، مگر با اجازه پزشك متخصص.

بيماران بايد دقت كنند: بروز درد به دنبال ورزش، نشانه تحريك پذيري عضلات و اعصاب كمر بوده و  يا تمرينات ورزشي با تكنيك اشتباهي انجام ميشود، در اينصورت از انجام ورزشها و تمرينات خودداري كرده و با پزشكتان در تماس باشيد.

در صورت رعايت موارد فوق در سه ماهه اول، انتظار داريم بيمار، بعد از اين مدت(بعد از سه ماه) فعاليت هاي روزمره خود را بدون درد انجام داده، و توانيي اين را داشته باشد كه بدون درد ۹ كيلوگرم را به آساني بردارد و ۳مسافت كيلومتر را در عرض ۳۰ دقيقه پياده روي كند.

تغذيه (Nutrition)

چون در اين عمل آسيب بافتي حداقل است نيازي به رژيم غذايي خاصي نيست اما. دريافت غذاهاي سرشار از پروتئينو ويتامين ها (مخصوصا ويتامين دي) و املاح(كلسيم) در كنار اصلاح كم خوني  و فقر آهن مفيد است.

رانندگي (Driving)

رانندگي از هفته چهارم به بعد مانعي ندارد مگر اينكه در زمان استفاده از پدال گاز ويا كلاژ  دچار درد شود. اصولا در حين رانندگي به ستون فقرات و ديسكهاي شما ضربات ريز اما نامحسوسي وارد ميشود كه بسيار مضر است متاسفانه اكثر خودروهاي وطني صندلي استانداردي ندارند بنابراين بيمار بايد توجه داشته باشد تا از نشستن طولاني مدت در ماشين خودداري ورزد و در هنگام رانندگي حتما به پشتي صندلي اتومبيل تكيه دهد. توصيه مي شود هر نيم تا يكساعت رانندگي يا سوارشدن در اتومبيل به عنوان مسافر از ماشين بيرون بيايد و چند دقيقه اي پياده راه برود. حتي اگر خود بيمار رانندگي نميكند و به عنوان مسافر در اتومبيل مي نشيند بايد شرايط گفته شده را به دقت رعايت كند.

خوابيدن (Lying in bed)

در يك مطالعه­ اسپانيايي افرادي با كمردرد كه روي تشك با سفتي متوسط خوابيدند، نسبت به كساني كه بر روي تشك سفت مي خوابيدند، كمتر به كمرشان صدمه وارد شده و بهتر قادر به حركت بوده­ اند. بنابراين تجويز تشك با درجه­ سفتي يكسان براي همه صحيح نيست. انتخاب سفتي تشكبستگي به عادات خواب شما دارد. تشك نامناسب موجب ايجاد درد كمر مي­ شود. بهترين تشك، تشكي است كه شما در آن راحت باشيد.

در مجموع ايد گفت روي تشك خيلي نرم نخوابيد. سعي كنيد به پهلو بخوابيد،بالشتكي بين زانوهايتان قرار دهيد و ستون فقراتتان را صاف و بدون هيچ چرخشي قرار دهيد. اگر مي خواهيد به پشت بخوابيد زير زانوهايتان بالشت بگذاريد. مطمئن شويد كه بر روي تشك راحت مي خوابيد.

نشستن (Sitting)

تا يكماه پس از عمل بايد از نشستن طولاني مدت بيشتر از نيمساعت خودداري كرد و بعد از اين مدت چند دقيقه راه برويد يا بصورت طاقباز دراز بكشيد. هنگام نشستن حتما بايد تكيه دهيد تا به ستون فقرات و ديسكهاي بين مهره اي فشار مضاعف وارد نشود.

داروها (Medication)

شايد نياز باشد تا سه ماه داروهاي خاصي كه توسط پزشكتان تجويز شده و خاصيت ترميم كنندگي دارند استفاده نماييد.

ويزيت مجدد (Office visit)

بعد از عمل جراحي، بيمار بايد دوهفته بعد توسط جراح ويزيت شود، شايد نياز به ويزيتهاي مكرر تا ۳ ماه داشته باشند.

سيگار كشيدن (Smoking)

در ۶ ماه اول به علت اهميت استخوان سازي و غضروف سازي در محل عمل، بيمار نبايد در معرض دود سيگار قرار بگيرد (يعني نه خودش سيگار بكشد و نه در معرض دود سيگار اطرافيان باشد). چون سيگار يكي از علل مهم كاهش تراكم استخوان وتضعيف ديواره ديسك است..

تغييرات وزن (Weight changes)

اكثر اوقات افزايش وزن به علت كم تحركي و دريافت كالري بيش از حد و  دريافت داروهاي تجويزي  رخ مي دهند كه با برنامه ريزي درست تغذيه اي و تحرك بايد از آن اجتناب شود چون افزايش وزن موجب فشار بيشتر به ديسكها شده و  نتيجه عمل را از حالت بهينه دور مي سازد و نيز در روند ترميم  تاخير ايجاد مي كند. در بيماران چاق هستند، بايد بعد از عمل برنامه ورزشي و غذايي مناسبي داشته باشند.

فعاليتهاي ورزشي حرفه اي:

در صورت عدم مشكل بيمار شش ماه بعد از عمل ميتواند ورزش در سطح حرفه اي انجام دهد.

 

بيماران بايد دقت كنند: ممكن است در روزهاي بعد از عمل ديسك كمر، دردهايي مشابه با دردهاي قبل از عمل ديسك حس كنيد. اگر اين دردها مداوم نيستند، نگران اين دردها نباشيد. اكثر اين دردهاي گه گاهي ممكن است تا سه ماه بطور گذرا بوجود بيايد كه علل مختلفي دارد از جمله اسپاسمهاي عضلاني يا روند بهبودي ناشي از جمع شدن ديسك.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

ديسك چيست؟

ديسك­ها نقش تشك­هاي بادي را بين مهره­ها دارند تا مهره­ها بتوانند به راحتي حركت كنند.

ديسك­ها  قوام ژله اي قرار دارند كه بسيار مستعد ساييدگي و پارگي ناشي از افزايش سن يا صدمات مي باشند.

 

فتق ديسك يا بيرون زدگي ديسك چيست؟

ديسك­هاي ضعيف شده به دليل سن يا ضربه، دچار برآمدگي يا پارگي مي­شوند كه موجب فشار بر روي ريشه­هاي عصبي نخاعي شده كه مي­توانند درد شديد در گردن و دستها يا كمر و پاها(سياتيك) ايجاد كنند كه به اين حالت فتق ديسك گردن يا كمر مي ­گويند.

 

درد سياتيك چيست؟

 

درد سياتيك چيست؟

همان درد كمري است كه به دليل فشار به عصب سياتيك ايجاد مي­شود. عصب سياتيك عصب بزرگي است كه از قسمت تحتاني كمر به سمت پاها مي­رود. وقتي به آن صدمه يا فشاري وارد مي شود (مثلا به دليل فشار ديسك بيرون زده) موجب درد در ناحيه ي تحتاني كمر شده كه به لگن، باسن و پاها انتشار مي­يابد. بالغ بر ۹۵ درصد دردهاي سياتيك بدون جراحي باز بهبود مي­يابد.

 

عوامل ايجاد كننده ديسك كدامند؟

-افزايش سن

– اضافه وزن

– مصرف سيگار

– مشاغلي كه نياز به بلند كردن اجسام سنگين باشد.

-خم كردن بيش از حد گردن

 

راههاي جلوگيري از ايجاد كمردرد كدامند؟

هيچ راه مطمئني براي جلوگيري از درد كمردرد وجود ندارد. اما شما مي توانيد اقدامات موثري براي كاهش ريسك كمردرد انجام دهيد. مانند:
۱- كنترل وزن و جلوگيري از چاقي بيش از حد
۲- تمرينات ورزشي منظم
۳-  پرهيز از بلند كردن اجسام سنگين
۴-  اطمينان حاصل كنيد كه نوع شغل شما از شغل هاي پرخطر براي ابتلا به كمردرد نيست

 

 علت درد كمر من چيست؟

 

 علت درد كمر من چيست؟

براي تشخيص علت كمردرد بايد با پزشك خود مشورت كنيد. نوع درد و علائم مربوطه را توصيف و سابقه ي هر گونه بيماري مزمن را براي پزشك خود بازگو كنيد. پزشك شما قبل از شروع درمان احتمالا براي تشخيص دقيق تر منشا درد نياز به اقدامات پارا كلينيكي مانند عكس ساده ي كمر، سي تي اسكن و يا MRIدارد.

 

آيا زمان جراحي ديسك فرا رسيده است؟

در صورتي كه بيمار با هر يك از علائم زير مواجه شود  جراحي ديسك كمر(بسته يا باز) لازم مي­شود:

۱- پا دردي كه با ۶ هفته درمان طبي و استراحت بهبود نيابد

۲- اختلال در حركات پا و يا اختلال  اسفنگتري از دست دادن كنترل ادرار و مدفوع ( بي­اختياري ادرار و مدفوع)

۳- دردهاي مكرر كه باعث اختلال در انجام فعاليت­هاي روزانه شود

 

با وجود اين همه پيشرفت در زمينه پزشكي سئوالي از ذهن مي گذرد كه “آيا درمان دردهاي طاقت فرسايي مانند درد هاي ناشي از ديسك كمري، گردني فقط و فقط جراحي هاي باز است؟

خير، امروزه با پيشرفت علم و تكنولوژي روشهاي تهاجمي و پر عارضه جاي خود را به روشهاي كمتر تهاجمي داده است.در بين اين روشها براي درمان بيرون زدگي ديسكهاي كمري روش PLDD يا جراحي ليزري ديسك جايگاه ويژه اي پيدا كرده است.

 

آيا امكان جراحي ديسك بدون بيهوشي و برش جراحي وجود دارد؟

بله،

روشهاي نويني وجود دارد كه بدون بيهوشي و برش جراحي با كمك يك سوزن نازك انجام مي شود، در اين روش استخوان يا ساختار بيومكانيك مهره ها درگير نمي شوند و موجب كمترين آسيب به بافت هاي اطراف ديسك مي شود، بنابراين ريسك درد بعد از عمل و چسبندگي هاي ناشي از اعمال جراحي باز در اين روشها به حد صفر مي رسد، اين روشها نيازي به بيهوشي و برش جراحي ندارند و بيمار همان روز يا صبح روز بعد، از بيمارستان ترخيص مي شود. تمام اين موارد با كمك يك سوزن انجام مي شود كه تحت راهنمايي اشعه ايكس وارد ديسك بيرون زده شده و حجم ديسك را كم مي كند و فشار از روي كانال نخاعي و ريشه هاي عصبي برداشته مي شود.

 

انواع روش­هاي جراحي بسته ديسك كدامند؟

۱- عمل جراحي بسته ديسك با ليزر  (PLDD)

 

عمل جراحي بسته ديسك با ليزر  (PLDD)

جراحي ليزري ديسك به صورت سرپايي و تحت بي‌حسي موضعي انجام مي‌شود. در طول اين عمل، سوزن باريكي به كمك تصاوير اشعه ايكس (فلوروسكوپ) وارد ديسك بيرون زده مي‌شود. فيبر نوري داخل سوزن قرار داده شده و انرژي ليزر از طريق فيبر به درون ديسك مي­تاباند و ماده ژله اي وسط ديسك را تا حد استاندارد تبخير مي كند. در نتيجه فشار منفي ايجاد شده موجب جمع شدن ديسك بيرون زده شده و در نتيجه فشار را از روي ريشه عصب بر مي­دارد  و درد بيمار را تسكين مي‌دهد. تأثير جراحي ليزري ديسك كمر معمولاً سريع است. جراحي ليزري ديسك از سال ۱۹۸۶ تا كنون در سرتاسر جهان انجام مي شود و عملي بي خطر، مؤثر و كم تر تهاجمي است و چون بيمار سريعأ از بيمارستان ترخيص مشود، عفونتهاي بيمارستاني در اين بيماران كمتر بوده است.نتايج اين بررسي، اكنون در دست جراحان ليزر در سرتاسر دنياست و بيان كننده اين است كه جراحي ليزري ديسك، اولين خط درماني ديسكهاي بيرون زده ستون فقرات است.

 

۲- ديسكوژل

در اين روش ماده شيميايي خاصي به داخل ديسك تزريق شده و با تغييري كه در ساختار مولكولي ماده ژله­اي ديسك ايجاد مي­كند سبب كاهش فشار داخل ديسك و جمع شدن قسمت بيرون زده ديسك مي­شود. تمامي مراحل اين روش بدون نياز به بيهوشي و برش جراحي انجام ميشود.

 

ديسكوژل

 

۳- نوكلئوتومي

در اين روش يك لوله باريك وارد ناحيه مياني ديسك  شده و با فشار آب ديسك را از بدن خارج مي­كند. انداره لوله آن در مقايسه با دستگاه دكمپرسور(دستگاهي براي انجام نوع ديگري جراحي بسته) بيشتر بوده و حجم تخليه شده آن نيز بيشتر مي­باشد. تمامي مراحل اين روش بدون نياز به بيهوشي و برش جراحي انجام ميشود.

 

نوكلئوتومي

۴- دكمپرسور

دستگاه دكمپرسور مانند سوزن بسيار نازكي است كه بعد از انجام بي­حسي داخل ديسك فرستاده شده و از طريق يك ميكروموتور قسمت داخلي ديسك خرد شده و از طريق اين لوله به بيرون مكش مي­شوند. . تمامي مراحل اين روش بدون نياز به بيهوشي و برش جراحي انجام ميشود.

 

دكمپرسور

 

۵- عمل جراحي بسته ديسك كمر با پلاسما(PDCT)

يكي از روشهاي جراحيهاي بسته ديسك انعقاد و تبخير ديسك بوسيله نور پلاسما ميباشد. اين روش داراي ماكزيمم اثر در درمان ديسك بيرون زده نسبت روشهاي ديگر است. نور پلاسما در سيستم دي ۳۰ قدرتمند و كنترل شده است كه موجب انعقاد و تبخير ديسك با گرما شده بدون اينكه به ريشه عصبي اطراف آسيبي وارد كند.

 

عمل جراحي بسته ديسك كمر با پلاسما(PDCT)

 

وضعيت بيمار پس از عمل جراحي بسته ديسك چگونه است؟

  • چند ساعت پس از اتمام عمل جراحي بسته ديسك كمر بيمار مرخص مي شود.
  • بيمار نبايد تا مدت ۲۴ ساعت پس از عمل جراحي بسته ديسك كمر خم شود
  • ممكن است كه بيمار تا چند روز پس از عمل جراحي بسته ستون فقرات و ديسك كمر به داروهاي ضددرد  نياز داشته باشد
  • پس از گذشت يك هفته از عمل جراحي بسته ديسك كمر بيمار مي تواند فعاليت هاي طبيعي خود را آغاز كند
  • بيمار پس از عمل جراحي بسته ديسك كمر  مي تواند با انجام ورزش هاي مناسب زندگي سالم ، فعال و بي دردي را آغاز كرده و از حس خوب سلامتي برخوردار شود

 

هميشه پزشكان متعهد به اين اعتقاد دارند كه با روش هاي كمتر تهاجمي، به درمان درد بيمار كمك كنند و از انجام روش هاي پرخطر با عوارض و هزينه بالا جلوگيري شود. در نهايت با راهنمايي پزشكتان و مشورت با او بهترين روش درماني براي شما به كار مي رود. هميشه به ياد داشته باشيد جراحي باز تنها راه درماني نيست، بلكه آخرين راه درماني است.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

امروزه با پيشرفت علم و تكنولوژي روشهاي تهاجمي و پر عارضه جاي خود را به روشهاي كمتر تهاجمي داده است.در بين روشهاي كمتر تهاجمي براي درمان بيرون زدگي ديسك هاي كمري روش PLDD يا جراحي ليزري ديسك جايگاه ويژه اي پيدا كرده است. اين اعمال بسيار ساده بدون نياز به بيهوشي و برش جراحي بوده و تمام مراحل عمل زير دستگاه تصويربرداري انجام ميشود.
براي آشنايي بيشتر شما بيماران عزيز به محيط اتاق عمل و چگونگي انجام اين اعمال، نظر شما را به ديدناين فيلم جلب ميكنيم.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)
 
تاريخ : ۱ آبان ۱۳۹۴

درد سياتيك چيست؟

درد سياتيك
درد سياتيك

همان درد كمري است كه به دليل اشكال در عصب سياتيك ايجاد مي شود.عصب سياتيك عصب بزرگي است كه از قسمت تحتاني كمر به سمت پاها مي رود. وقتي به آن صدمه يا فشاري وارد مي شود موجب درد در ناحيه ي تحتاني كمر شده كه به لگن، باسن و پاها انتشار مي يابد. بالغ بر ۹۵ درصد دردهاي سياتيك بدون جراحي باز بهبود مي يابد.

 

 

علائم درد سياتيك:

علائم درد سياتيك
علائم درد سياتيك

شايع ترين علامت سياتيك درد تحتاني ناحيه ي كمر است كه به لگن، باسن، يك و يا هر دو پا انتشار مي يابد. معمولا درد به يك پا انتشار دارد و با نشستن ، سرفه و عطسه بدتر مي شود.گاهي هم بيمار در پاها احساس كرختي، ضعف و مورمور مي كند. معمولا علائم به طور ناگهاني بروز كرده و مي توانند طي روزها و هفته ها بيمار را درگير كنند.

 

 

درد سياتيك يا كمردردهايي با علل ديگر؟

بالغ بر ۸۵ درصد از افراد در طول زندگي خود انواعي از كمردرد را تجربه مي كنند. اما اين كمردردها هميشه به دليل درگيري عصب سياتيك نيست. در بسياري از موارد احساس درد كمر نتيجه ي اسپاسم عضلانيست. دردهاي سيايتك دردهاي انتشاري از ناحيه كمر و پاها هستند كه حتي خود را به شكل گرفتگي عضلات پا نشان مي دهند و براي روزها بيمار از اين درد رنج مي برد.

 

 

چه كساني در معرض ابتلا به دردهاي سياتيكي هستند؟

 بارداري و فشار رحم به عصب سياتيك
بارداري و فشار رحم به عصب سياتيك

سنين شايع ابتلا به درد سياتيكي سنين ۳۰ تا ۵۰ سال است. زنان در طول زندگي خود به دليل بارداري و فشار رحم به عصب سياتيك احتمال ابتلاي بيشتري به دردهاي سياتيك دارند. دلايل ديگر ايجاد درد سياتيك شامل بيرون زدگي ديسك و تغييرات تخريبي مفاصل مي باشند.

 

 

 

علل:: فتق ديسك:

فتق ديسك
فتق ديسك

شايع ترين علت سياتيك، فتق يا بيرون زدگي ديسك كمر مي باشد. ديسك، مانند بالشتكي ميان مهره هاي شما قرار دارد اين ديسكها با افزايش سن ضعيف تر شده و مستعد آسيب هستند.گاهي اوقات قسمت مركزي ديسك كه قوام ژله اي دارد به سمت لايه ي خارجي ديسك فشار وارد كرده و طبيعتأ موجب فشار به ريشه هاي عصبي سياتيك مي گردد. از هر ۵۰ نفر يك نفر در طول زندگي خود دچار بيرون زدگي ديسك مي شود و بالغ بر يك چهارم آنها مبتلا به درد سياتيك شده كه شش هفته به طول مي انجامد.

 

علل::تنگي كانال نخاعي:

تنگي كانال نخاعي
تنگي كانال نخاعي

تغييرات فرسايشي و تخريبي مهره ها مي تواند موجب تنگي كانال نخاعي شده كه به اصطلاح به آن تنگي كانال مي گويند .اين تنگي موجب فشار به عصب هاي سياتيك مي شود. تنگي كانال در سنين بالاي ۶۰ سال شيوع بيشتري دارد.

 

 

 

علل:: تومورهاي نخاعي:

تومورهاي نخاعي
تومورهاي نخاعي

در موارد بسياري درد سياتيك مي تواند به دليل رشد تومور داخل يا اطراف طناب نخاعي يا عصب سياتيك باشد. وقتي تومور رشد مي كند ممكن است بر روي اعصابي كه از نخاع نشات مي گيرند فشار وارد كند.

 

 

 

علل:: سندروم پيريفورميس:

سندروم پيريفورميس
سندروم پيريفورميس

پيريفورميس عضله ايست كه در عمق باسن قرار دارد. اين عضله از ناحيه ي كمر شروع شده و تا استخوان ران ادامه دارد و به طور مستقيم از روي عصب سياتيك مي گذرد. اگر اين عضله دچار گرفتگي يا اسپاسم شود مي تواند بر روي عصب سياتيك فشار وارد كرده و موجب درد سياتيك گردد. سندروم پيريفورميس در زنان نسبت به مردان شيوع بيشتري دارد.

 

 

علل:: كيف جيبي مي تواند موجب سندروم پيريفورميس شود:

كيف جيبي مي تواند موجب سندروم پيريفورميس شود
كيف جيبي مي تواند موجب سندروم پيريفورميس شود

شايد شما به خيلي چيزهايي كه موجب درد كمر مي شوند آگاهي نداشته باشيد. مثلا قرار دادن كيفي جيبي در جيب پشت شلوار موجب ايجاد سندروم پيريفورميس مي شود. اين فشار مزمن روي عضله ي پيريفورميس به دليل فشار كيف در جيب عقب موجب آسيب رسيدن به عصب سياتيك مي شود. شما مي توانيد با قرار دادن كيف جيبي خود در جيب جلو از بروز اين مشكل جلوگيري كنيد.

 

 

علل:: التهاب مفصل ساكروايلياك (مفصل لگني) :

 التهاب مفصل  لگني
التهاب مفصل لگني

اين مفصل در محل اتصال كمر به لگن قرار دارد كه مي تواند موجب درد در باسن ها و قسمت تحتاني كمر شود كه به يك يا هر دو پا تير مي كشد. درد ممكن است با ايستادن يا بالا رفتن از پله ها بيشتر شود. التهاب مفصل ساكروايلياك مي تواند به دلايل مختلفي از جملع آرتريت، ضربه، حاملگي يا عفونت باشد.

 

 

علل:: ضربه يا عفونت:

ضربه يا عفونت
ضربه يا عفونت

از علل ديگر درد سياتيك شامل التهاب عضله، عفونت يا ضربه از قبيل شكستگي مهره ها باشد. به طور كلي هر حالتي كه عصب سياتيك را تحريك كند يا فشاري به آن وارد آورد ميتواند علت ايجاد درد عصب سياتيك باشد. در بعضي از موارد هيچ دليلي براي ايجاد درد سياتيك تشخيص داده نميشود.

 

 

تشخيص درد سياتيك - معاينه:

تشخيص درد سياتيك - معاينه
تشخيص درد سياتيك - معاينه

براي تشخيص اينكه شما درد سياتيك داريد يا نه ابتدا پزشك شما سوالاتي راجع به چگونه شروع شدن و محل دقيق درد مي پرسد. سپس پزشك از شما مي خواهد روي پنجه ها و سپس روي پاشنه ي پايتان راه برويد، يا پاي خود را بدون اينكه زانوهايتان خم شود بالا بياوريد. اين تست هاي عضلاني يا تست هاي ديگر به پزشك شما در تشخيص دردهاي سياتيكي از دردهاي غيرسياتيكي كمك مي كند.

 

 تشخيص درد سياتيك - تصويربرداري(MRI):

تشخيص درد سياتيك(MRI)
تشخيص درد سياتيك(MRI)

ممكن است پزشكتان دستور اقدامات تصوير برداري، از جمله MRI را بدهد تا اطلاعات دقيقتري درباره ي محل و تحريك عصب سياتيك بدست بياورد. MRI مي تواند طرز قرارگيري ديسك هاي بين مهره اي، تاندون ها و عضلات را نشان دهد. سي تي اسكن نيز با تزريق ماده ي رنگي مي تواند اطلاعات مفيدي درباره ي نخاع و اعصاب اطراف نخاعي به پزشك بدهد. تعيين علت تحريك عصب سياتيك در انتخاب نوع درمان بسيار كمك كننده است. عكس ساده كمر فقط مي تواند بيماريهاي استخواني كمر را نشان دهد و قادر نيست كه درگيري هاي عصبي و عضلاني را به پزشك نشان دهد. بنابراين در اين موارد عكس ساده ي كمر زياد كمك كننده نيست.

 

عوارض ناشي از درگيري عصب سياتيك:

اگر شما دچار بي اختياري در كنترل ادرار و مدفوع شديد سريعا با پزشكتان تماس بگيريد. بروز بي اختياري در كنترل ادرار و مدفوع يك اورژانس پزشكي است و احتياج به عمل جراحي فوري براي جلوگيري از آسيب دائمي به نخاع دارد.

 

 

درمان درد سياتيك - گرما و سرما:

گرما و سرما
گرما و سرما

براي كاهش درد سياتيك در منزل راههايي وجود دارد كه از جمله گرم كردن با يك بالشتك گرم و سرد كردن با يك كيسه ي يخ ميباشد كه مي تواند مفيد باشد. گرما يا سرما را هر دو ساعت براي تقريبا ۲۰ دقيقه به كار ببريد.

 

 

 

درمان درد سياتيك - دارو درماني:

دارو درماني
دارو درماني

اغلب مسكن ها مي توانند بهبود موقتي اي در درمان درد سياتيك ايجاد كنند. استامينوفن و داروهايي از قبيل آسپرين ايبوپروفن ناپروكسن مي توانند مفيد باشد. ممكن است پزشك شما استروييد داخل عضلاني نيز تجويز كند كه مي تواند در بهبود موقت درد موثر باشد.

 

 

 

درمان درد سياتيك - فعاليت و ورزشهاي كششي:

فعاليت و ورزشهاي كششي
فعاليت و ورزشهاي كششي

سعي كنيد در زمان بهبودي نسبي درد سياتيك فعاليت كنيد. حركت و فعاليت مي تواند به كاهش التهاب و درد شما كمك كند (بر خلاف نظريه ي قديمي استراحت طولاني مدت).

فيزيوتراپيست مي تواند به شما نشان دهد كه چگونه به آرامي عضلات هامسترينگ و كمري خود را با ورزش هاي كششي تقويت كنيد. بسته به وضعيت و علت درد سياتيك، ممكن است انجام برخي از ورزش ها براي شما ممنوع باشد. ممكن است پزشك، پياده روي كوتاه مدت را به شما توصيه كند.

 

درمان درد سياتيك - اقدامات مداخله اي درد:

اقدامات مداخله اي درد
اقدامات مداخله اي درد

 در بسياري از موارد پزشك شما تزريق استروييد را در اطراف نخاع يا ريشه هاي عصب سياتيك توصيه مي كند كه اين كار موجب مي شود كه دارو مستقيما بر روي عصب سياتيك قرار گيرد و بيشترين اثر را با كمترين ميزان دارو در كاهش درد سياتيك دارد.

 

 

 

درمان درد سياتيك - جراحي :

جراحي
جراحي

اگر بيرون زدگي ديسك، علت درد سياتيك باشد و ۴ تا ۶ هفته با وجود انجام اقدامات گفته شده قبلي بهبود نيابد ممكن است نياز به جراحي باشد كه به دو روش بسته (با كمك ليزر اوزون و بدون بيهوشي و برش جراحي) و جراحي باز انجام مي شود. در هر دو روش با درمان قسمت بيرون زده ي ديسك، فشار از روي عصب سياتيك برداشته مي شود و درد بيمار بهبود مي يابد.

 

 

بازتواني عصب سياتيك:

بازتواني عصب سياتيك
بازتواني عصب سياتيك

به طور كل بعد از جراحي هاي كمر براي ماه ها نبايد رانندگي كنيد، نبايد وسيله ي سنگيني را بلند كنيد، نبايد به جلو خم شويد. پزشك شما ممكن است براي شما فيزيوتراپي تجويز كند كه به افزايش قدرت عضلات كمرتان كمك مي كند. بعد از تكميل بهبودي اين شانس عالي براي شما وجود دارد كه به زندگي عادي و فعاليت هاي معمول خود بازگرديد.

 

 

درمان هاي مكمل:

درمان هاي مكمل
درمان هاي مكمل

در مواردي طب سوزني، ماساژ ، يوگا و كايروپركتيك مي تواند در درمان كمردرد موثر باشند. اما مطالعات و تحقيقات بيشتري نياز است تا مفيد بودن اين روش ها به اثبات رسد.

 

 

 

 

جلوگيري از عود درد سياتيك:

جلوگيري از عود درد سياتيك
جلوگيري از عود درد سياتيك

اگر شما  يك بار دچار دردهاي سياتيكي شديد احتمال بازگشت آن وجود دارد. اما اقداماتي در جهت كاهش عود آن وجود دارد

  • ورزش منظم
  • صحيح راه رفتن و صحيح نشستن
  • بلند كردن صحيح اجسام

اين اقدامات در جلوگيري از صدمات كمر كه ميتوانند موجب درد سياتيك شوند كمك كنده هستند.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (1)
 
تاريخ : ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

 

 

فيلم آموزشيجراحي ليزري ديسك كمركليك كنيد

روشي جديد كه بدون نياز به برش جراحي بيرون زدگي ديسك و تنگي كانال ناشي از آن را با امواج ليزر درمان ميكند و نيازي به بيهوشي ندارد.

 [aparat id="GXMhS"]

 ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)
[ ۱ ]