كلينيك فوق تخصصي درد
دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد

سایت بهترین ابزار


عواملي كه باعث خشكي و سفتي كمر مي‌شوند

خشكي و سفتي كمر باعث دشوار شدن ساده ‌ترين حركات كمر مي‌شود. در اينجا به متداول‌ترين علل خشكي و سفتي كمر مي‌پردازيم. 

1- عضله پشت ران (هامسترينگ)

عضله هاي پشت ران يا هامسترينگ (hamstring) كه در پشت هر ران قرار دارند، عضلاتي بزرگ و قدرتمندي هستند كه به دلايل مختلف از جمله عدم تحرك فيزيكي يا انجام ندادن حركات كششي پيش از ورزش يا پس از آن، ممكن است سفت و منقبض شوند.

انقباض اين عضلات مي‌تواند حركت لگن را محدود نمايد كه اين وضعيت به نوبه خود باعث افزايش فشار و استرس در پايين كمر و درنتيجه خشكي آن ميشود. براي برطرف كردن سفتي پايين كمر، مي‌توان عضله همسترينگ را هدف قرار داده و با حركات كششي به تدريج عضله را باز كرد.

2- حالت نامناسب بدن

اكثر ما بيش از هشت ساعت در روز در حالت نشسته قرار داريم و در تمام اين مدت در صورتي كه حالت بدن در هنگام نشستن درست نباشد، به كمر فشار وارد مي‌شود.

حالت نامناسب بدن
حالت نامناسب بدن

متداول‌ترين اشتباهات در هنگام نشستن عبارتند از:

- نشستن بر روي لبه صندلي

- خم شدن به سمت جلو (عدم استفاده از پشتي مناسب)

- خيره شدن به نمايشگر (مانيتور) در حالتي كه بالاتر يا پايينتر از خط افق ديد قرار دارد

 

برخي از تأثيرات منفي احتمالي اين اشتباهات به صورت زير است:

- فشار بر عضلات پايين كمر

- فشار بر ستون فقرات كمري (لومبار)

- تغييرات ساختاري آناتومي ستون فقرات در بلند مدت ( اين وضعيت مي‌تواند منجر به مشكلات عصب‌ها، ديسكها و يا مفاصل پايين كمر شود)

3- فتق ديسك پايين كمر (لومبار)

اغلب در نتيجه استهلاك و ساييدگي، حلقه بيروني يكي از ديسك‌هاي كمري ممكن است دچار ترك خوردگي يا بيرون ‌زدگي شود. اين وضعيت منجر به سفتي و درد كمر مي‌شود چرا كه مواد ژل مانند داخل ديسك بيرون زده (هرني يا فتق ديسك) و ريشه عصب‌هاي مجاور را تحت تأثير قرار داده اند. همچنين ممكن است علائم را در خود فضاي ديسك تجربه كنيد (يعني درد خود ديسك در نتيجه كشش ديواره خارجي ديسك)به اين دردها دردهاي ديسكوژنيك ميگويند .

فتق ديسك پايين كمر

سفتي و علايم ديگر پايين كمر بر اثر فتق ديسك، اغلب با تحرك بدن بدتر مي‌شود. مثلاً ممكن است هنگام برخاستن پس از نشستن به مدت طولاني يا پس از عطسه يا خنديدن، درد بيشتري احساس كنيد. به علاوه خم شدن به جلو مي‌تواند علايم را تشديد نمايد.

 

 

4- آرتروز استخواني (استئوآرتريت) مفصل فاست

در صورتي كه سفتي كمرتان اوايل صبح و آخر شب بدتر مي‌شود، ممكن است عامل آن آرتروز استخواني مفصل فاست (Facet joint) باشد. آرتروز استخواني مي‌تواند منجر به سفتي كمر شود چرا كه باعث مي‌شود غضروف بين مفاصل فاست تخريب شود. در نتيجه مفاصل با يكديگر اصطحكاك بيشتري داشته و حركات كمر محدودتر مي‌شود و درد بيشتر احساس مي‌كنيد. اين عامل سفتي كمر بيشتر در بيماران بالاي 60 سال اتفاق مي‌افتد.آرتروز استخواني (استئوآرتريت) مفصل فاست

سفتي كمر را ناديده نگيريد چرا كه اين وضعيت در صورت عدم درمان بدتر مي‌شود. به جاي اين كار بايد با پزشك همكاري كنيد تا عامل خشكي و سفتي كمر شناسايي شده و درمان مناسبي صورت بگيرد.

از جمله درمانهاي مناسب ارتروز بلوك اعصاب اين ناحيه است كه بدون نياز به برش جراحي و بيهوشي انجام ميشود . مطالب تكميلي جهت درمان ارتروزهاي كمر و گردن(ستون فقرات) در لينك زير دنبال كنيد:

https://goo.gl/Bbz2j2ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)
 
تاريخ : ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

خار پاشنه پا چيست؟

خار پاشنه پا يكي از شايعترين علل درد پاشنه پا بوده  كه با درد و تورم رباط كف پا (رباطي كه استخوان پاشنه را به انگشتان وصل مي‌كند) همراه است.

علايم خار پاشنه چيست؟ آيا درد پاشنه من مربوط به خار پاشنه است؟

علايم، شامل دردي خنجري، تيز و برنده مي­باشد كه معمولاً صبح‌ها بعد از بيدار شدن از خواب و به هنگام برداشتن اولين قدم درد شديدي كف پاي بيمار را فرا ميگيرد، انگار چيزي در كف پا كشيده ميشود وبيمار در كف پا سوزش شديدي احساس مي كند.

اصولا درد، با گرم كردن كف پا بهتر شده، اما با ايستادن طولاني  در يكجا و يا بلند شدن از وضعيت نشسته به ايستاده مجدداً شروع مي‌شود.

 

خار پاشنه بيشتر چه سني بروز مي كند؟

بيشترين ميزان شيوع خار پاشنه در سنين ۴۰ تا ۶۰ سالگي است.
اما از مهمترين علل بروز اين بيماري در سنين پايين تر انجام فعاليت‌هايي مانند دويدن‌ طولاني، باله و انجام ورزشهاي هوازي بوده كه موجب ميشود تا فشار زيادي به پاشنه و بافت هاي متصل به آن وارد شود.

علل مستعد كننده خار پاشنه چيست؟

صافي كف پا، زياد بودن قوس كف پا، راه رفتن با الگوي غلط و نامناسب، افزايش وزن و راه رفتن با پاي برهنه از عوامل مستعد كننده ابتلا به خار پاشنه و التهاب تاندون كف پا هستند.

علل درد پاشنه چيست؟

۱- فشار به عصب كف پا( عصب باكستر، Baxter’s nerve)

۲-فاشئيت كف پا وخار پاشنه

۳- از بين رفتن چربي كف پا

۴- التهاب تاندون آشيل

۵- ترك خوردگي استخوان كف پا(Stress fracture of the Calcaneus)

۶- ديسك هاي كمر كه موجب درد انتشاري به كف پا مي باشند

 

 

خار پاشنه پا

 

چگونه ميتوان خار پاشنه را تشخيص داد؟ آيا من مبتلا به خار پاشنه هستم؟

بعد از مراجعه بيمار به كلينيك درد، ابتدا فوق تخصص درد نقاط حساس و دردناك كف پا را هنگام معاينه بررسي مي‌كند يك فوق تخصص درد با تجربه، با تعيين محل درد به علت بروز آن پي مي برد.

معمولاً انجام آزمايش ضروري نيست و علت، با تعيين محل درد با كمك معاينه تشخيص داده مي‌شود. گاهي فوق تخصص درد عكس ساده اشعه ايكس  و يا حتي ام آر آي برايتان تجويز مي كند  تا علل ديگر درد پاشنه كه در بالا توضيح داده شد (مانند شكستگي فشاري يا تحت فشار قرار گرفتن عصب) بررسي شود.
گاهي اوقات در عكس ساده اشعه ايكس يا ام آر اي خار استخواني ديده مي‌شود كه از استخوان پاشنه بيرون زده است. در گذشته خارهاي استخواني متداولترين علت درد پاشنه پا شناخته مي شد و تنها راه درمان آن‌ها را عمل جراحي باز مي دانستند (در روش قديمي) كه در اين عمل زائده خاري از استخوان پاشنه پا برداشته مي شد. اما واقعيت اين است كه بسياري از افراد داراي خار استخواني پاشنه پا هستند و هيچ علامت يا دردي در پاشنه پا ندارند. بنابراين در همه افراد نياز به جراحي نيست و روش هاي كاهش درد براي درمان كفايت مي كند.

 

خار پاشنه پا

 

درمان هاي خار پاشنه چيست؟

۱- كمپرس سرد

۱۵ تا ۲۰ دقيقه در روز به كاهش التهاب و تورمناحيه كمك ميكند.بعد از سه روز از شروعدر كمپرس گرما را نيزميتوانيد جهت كاهش درد بكار بگيريد.

 

درمان خار پاشنه پا - كمپرس سرد

 

۲- كفي طبي و يا كفش طبي

درمان خار پاشنه پا-كفي طبي و يا كفش طبي

۳- آتل شبانه

آتل مانع كوتاه شدن تاندون كف پايي ميشود .اين آتل بايد ۴ تا ۱۲ هفته استفاده شود.

 

آتل شبانه

 

۳- تزريق

در برخي موارد براي كاهش التهاب و كاهش درد خار پاشنه پا، تركيبي از استروئيد همراه و داروي بي‌حسي با يا بدون كمك سونوگرافي تزريق مي شود.

 

درمان خار پاشنه پا - تزريق

 

۴- پي آر پي(سلول درماني)

يكي از بهترين و جديدترين روشهاي درماني براي خار پاشنه و التهاب رباط كف پا، پي آر پي كف پا زير ديد مستقيم سونو گرافي(جهت افزايش دقت در تزريق) توسط فوق تخصص درد، مي باشد. كه در سه نوبت با فواصل سه تا چهار هفته انجام مي شود.در اين روش با تزريق پي آر پي كه حاوي سلول هاي رشدي است، ترميم ناحيه آسيب ديده توسط اين سلول ها و فاكتورهاي ترميمي و رشدي به سرعت صورت مي پذيرد.

 

درمان خارپاشنه پا-تزريق پي آر پي

 

اكثر پزشكان درد به بيماران توصيه مي‌كنند تا حركت‌هاي كششي پا را انجام داده، و تا چند روز پس از تزريق، از انجام فعاليت‌هاي سنگين بپرهيزند.

 

نمونه اي از ورزشها براي خار پاشنه و التهاب تاندون كف در اينـــــجا آمده است.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

روشهاي غيرجراحي درمان شكستگي مهره هاي ستون فقرات

 

روشهاي غيرجراحي درمان شكستگي مهره هاي ستون فقرات

 

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي (تزريق سيمان) چيست؟

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي روش­هاي غير جراحي جهت استحكام بخشيدن به مهره­هاي شكسته و پوك شده است كه در انجام آن از فلوروسكوپ (دستگاه تصوير برداري زنده) كمك گرفته مي­شود. اين روش درماني براي بيماراني كه در اثر پوكي استخوان مهره­ها دچار شكستگي اين مهره­ها شده­اند كاربرد دارد.

موارد كاربرد:

 • شكستگي مهره ناشي از پوكي استخوان

 • شكستگي مهره ناشي از تهاجم تومور (متاستاز)

 • شكستگي مهره ناشي از بيماري مولتيپل ميلوما (multiple myeloma)

 • بعضي از توده­هاي عروقي داخل مهره يا همانژيوما(hemangioma)

 

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي به دليل كاهش درد، توانايي حركتي بيمار را افزايش داده به طوريكه بيمار ميتواند فعاليت هاي روزمره خود را بدون درد انجام دهد؛ همچنين اين درمان از كاهش ارتفاع و يا شكستگي بيشتر مهره­ها جلوگيري مي­كند. با افزايش توانايي حركتي بيمار، ميزان پوكي استخواني وي كمتر شده و احتمال عفونت­هاي ريوي و مشكلات قلبي در او كمتر مي­شود. زمانيكه مهره شكسته باشد مانند اتاقكي كه ديواره­هاي آن فرو مي­ريزد ارتفاع مهره كاهش مي­يابد و موجب درد در مهره كمري و يا پشتي مي‌شود.

در ورتبروپلاستي داخل محل شكستگي سيمان تزريق مي‌شود اما در كيفوپلاستي ابتدا بالون خاصي وارد اتاقك مهره شده و داخل آن با ماده حاجب پر مي­شود (با فشار مشخص) تا ديواره مهره‌ها مجددا به وضعيت طبيعي خود بازگشته و ارتفاع مهره حفظ شود سپس بالون خارج شده، و در حفره بوجود آمده، سيمان ارتوپدي تزريق مي­شود تا ديواره مهره­ها مجددا بر روي هم نخوابند. با اين درمان درد حاصله از شكستگي به طور چشم گيري كاهش مي ­يابد.

 

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي (تزريق سيمان)

قبل از عمل

 

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي (تزريق سيمان)

حين عمل

 

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي (تزريق سيمان)

بعد از عمل

 

كاربرد ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي كدامند؟

 • درمان درد ناشي از شكستگي­هاي مهره­اي به دليل پوكي استخوان
 • بيماراني كه بدليل اختلال قلبي–ريوي ويا سن زياد نمي­توانند ريسك عمل جراحي باز و ريسك بيهوشي و خون ريزي را تحمل كنند.
 • بيماراني كه استخوان‌هايشان براي جراحي ­هاي ترميمي مهره­ ها بسيار ضعيف بوده و بايد با انجام اين عمل، مهره­ ها تقويت شده و ثبات خود را قبل از اعمال باز ترميمي مهره­ ها بدست بياورند.
 • بيماراني كه در اثر تومور بدخيم و يا متاستازهاي ناشي از آن دچار تخريب مهره­اي شده­اند.
 • بيماراني كه بدليل احتلالات متابوليكي و هورموني و يا استفاده طولاني مدت از كورتن دچار پوكي استخوان شده­اند.
 • بيماراني كه بدليل مولتيپل ميلوما دچار تخريب مهره­اي شده­اند.
 • بيماراني كه همانژيوم (كلاف عروقي) پيشرونده در مهره­ها دارند.
 • شكستگي دردناك مهره همراه با نكروز (بافت مرده)، استخواني (بيماري كومل يا Kummell).
 • شكستگي فشرده شده مهره­هاي كمري و پشتي (بدليل پوكي يا تخريب استخواني) كه به درمان‌هاي دارويي و حمايتي پاسخ نمي ­دهند.

 

 

طريقه انجام اين روش چگونه است؟

 

روش انجام ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي (تزريق سيمان)

ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي (ترميم مهره شكسته شده) بدون نياز به بيهوشي و برش جراحي و تنها با ماده بي­حس كننده در مسير ورود سوزن انجام مي­شود. اين روش بدون خونريزي و درد بوده و كل عمل حدود يك تا يك و نيم ساعت به طول مي ­انجامد. در اين روش با يك سوزن نازك ماده سيماني شكل به محل شكستگي تزريق ميشود. سيمان خيلي سريع در مدت ۱۰ تا ۲۰ دقيقه سفت مي­شود و سوزن خارج مي­گردد، سپس براي بررسي توزيع مناسب سيمان بعد از عمل، بيمار براي سي تي اسكن فرستاده مي­شود. بلافاصله بعد از انجام اين عمل درد بيمار كاهش يافته و بيمار مي­تواند يك ساعت بعد از عمل مقداري راه برود. توصيه مي­شود بيمار حتما يك شب در بيمارستان تحت نظر باشد، سپس بيمار با دستورات دارويي از جمله آنتي بيوتيك ترخيص شده و توصيه مي­شود يك هفته بعد جهت معاينه، مجدداً مراجعه كند.

 

 

فوايد انجام ترميم مهره شكسته شده به روش غير جراحي:

 • به دليل اينكه درد ناشي از شكستگي فشارنده مهره ­ها به كمك ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي به طور واضحي كاهش مي­ يابد بيمار احساس خوبي داشته و بعد از چند هفته، اغلب بيماران مي­ توانند ميزان مصرف داروي مسكن خود را كاهش دهند.
 • هشتاد درصد از بيماران مي­توانند فعاليت­ ها و حركت ­هايي كه قبل از انجام عمل قادر به انجام آن نبودند، بعد از عمل دوباره از سر بگيرند كه اين فعاليت­ها خود عاملي در جهت كاهش پوكي استخوان و سلامت قلبي-ريوي مي­باشد.

بعد از اين اعمال به دليل كاهش درد بيماراني كه به طور كامل در حال استراحت بوده و قادر به حركت نبودند مي­ توانند از بستر برخيزند كه اين خود خطر و ريسك عفونت­هاي ريوي را كاهش مي­دهد و موجب تقويت عضلات و حفظ روحيه فرد مي­شود.

 

 

خطرات انجام اعمال ورتبروپلاستي و كيفوپلاستي:

معمولا اين روشها، روشهاي كاملاً بي­ خطر و تاثيرگذاري هستند.

 • از جمله خطرهاي اين روش ورود سيمان در حين تزريق به داخل كانال نخاعي مي­باشد كه با وجود چك تزريق سيمان به صورت زنده در زير تصويربرداري احتمال نشت سيمان به داخل كانال نخاعي بسيار نادر است.
 • مشكلات و عوارضي كه ممكن است رخ دهند: خونريزي، عفونت، افزايش درد در گروهي از افراد و علائم عصبي مانند بي حسي و سوزش و در موارد بسيار نادري ممكن فلج رخ دهد.


ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

آرتروز

بعد از سال هاي متمادي كار كشيدن از مفاصل ستون فقرات، مهره ها، مفاصل زانو،  تاندون ها، ديسك و يا استفاده ناصحيح از اين اعضا، به مرور زمان اين ارگان ها آسيب ديده و دچار تغييراتي شده كه در نهايت موجب بروز درد در آن ها ميشود. آرتروز مفاصل مهم بدن در بين بيماران مسن تر شايع تر است اما امكان دارد در رده هاي سني ديگر نيز مشاهده گردد.

آرتروز مي تواند در هر مفصلي از بدن رخ دهد، اما اغلب در زانو، لگن، كمر و گردن، مفاصل كوچك انگشتان ، شانه، مفصل فك ديده مي شود، ديگر مفاصل به ندرت درگيرميشوند، مگر اينكه به مفصل صدمه يا استرس غير معمولي وارد شود.

 

آرتروز چيست؟ درمان آرتروز

 

در آرتروز براي مفصل چه اتفاقي رخ ميدهد؟

در مفصل سالم ماده لاستيكي نرم و صافي به نام غضروف سطح استخوان ها را پوشانده و مانند بالشتكي بين دو استخوان قرار گرفته هم موجب راحت لغزيدن استخوانها روي هم شده(اصطكاك را از بين ميبرد)  و هم نقش ضربه گير را بازي ميكند. در آرتروز غضروف آسيب ديده و سطحش ناصاف مي شود كه اين موجب درد، صداي مفصل در حركت(ترق ترق)، التهاب و تجمع مايع(آب آوردن) شده و مشكلاتي را در حركت مفصل ايجاد مي كند. با آسيب به غضروف ديگر، بالشتك سالمي بين دو استخوان وجود ندارد و به خاطر اينكه ضربات مستقيما به استخوان زير غضروف وارد مي شود استخوان به شكل خار برجسته تيزي به داخل و اطراف مفصل رشد مي كند و اين سطح برجسته تيز مانند چاقويي موجب آسيب بيشتر غضروف و كپسول مفصلي شده و در نهايت موجب تخريب بيشتر مفصل ميشود. اين برجستگي چاقو مانند اكثر اوقات در مفاصل بزرگي مانند زانو كاملا در عكس راديولوزي مشخص است. با پيشرفت آرتروز تكه‌اي از غضروف يا خار استخواني جدا شده و داخل مفصل شناور مي‌گردد. تحريك شدن بافت‌هاي نرم با اين تكه غضروف سرگردان به بروز التهاب و تجمع مايع در مفصل مي‌انجامد.

آرتروز چه علايمي دارد؟

اصولا علايم آرتروز بسته به مفصل درگير، سن و فعاليت بيمار، متفاوت است.

با اين حال علايم متداول شامل:

۱- دردهاي راجعه يا مقاوم به درمان، گاهي نيز با فشار به اطراف مفصل درد ايجاد ميشود

۲- خشكي يا سفتي و محدوديت در حركت مفصل (مثلا در زانو بيمار نميتواند زانوها را بطور كامل خم كند)

۳- تورم و تجمع مايع در اطراف مفصل

۴- صداي ترق و توروق در هنگام خم كردن مفصل

۵- تغييرات شكل مفصل از جمله بزرگ شدن مفصل

احساس سفتي و خشكي بعد از فعاليت زيادو نيز بعد از عدم تحرك مفصل، بطور مثال خشكي و سختي در حركت در صبحها(خشكي صبحگاهي) كه بعد از چند دقيقه حركت خشكي كمتر شده يا از بين مي رود و بيمار راحتتر حركت مي كند.

 

علايم آرتروز در مفصل لگن چيست؟

۱- احساس درد دركشاله ران يا باسن

۲- احساس درد در هنگام ايستادن و راه رفتن

۳- گاهي درد مفصل لگن به سمت ران زانو تير ميكشد

۴- لنگش در هنگام راه رفتن

۵- مشكل در فعاليتهاي روزانه مانند پوشيدن كفش و جوراب

 

علايم آرتروز در مفصل زانو چيست؟

۱- احساس سايش يا قفل شدن وقتي زانوهايتان را حركت ميدهيد

۲- احساس درد در هنگام راه رفتن در سربالايي و بالا رفتن از پله، احساس درد در بلند شدن از روي صندلي مخصوصا بعد از نشستن براي مدت طولاني (بطور مثال بعد از بلند شدن از صندلي اتومبيل در مسافرت طولاني )

۳- تورم و احساس تجمع مايع در مفصل

۴- درد در اطراف كشكك بعد از فشار بر روي آن

۵- درد در خم و راست كردن زانو

 

علايم آرتروز در مفاصل انگشتان دست چيست؟

۱- باد كردن( تورم) مفصل

۲- رشد استخوان در اطراف مفصل، كه موجب بزرگ شدن  دردناك شدن مفصل ميشود

۳- قرمزي، درد، حساس به فشار، مخصوصا در مراحل اوليه

۴- درد در قائده(پايه) شست

۵- نيشگون گرفتن با انگشتان دردناك مشكل و دردناك است.

 

علايم آرتروز - درمان آرتروز

علايم آرتروز در مفاصل پا چيست؟

۱- معمولا انگشت شست پا درگير است و فرد احساس درد در قائده انگشت شست دارد

۲- تماس نوك انگشت با جلوي كفضش موجب درد در قوزك و بند انگشت ميشود مخصوصا در پوشيدن كفش تنگ يا كفش پاشنه بلند

 

علايم آرتروز در ستون فقرات (آرتروز گردن و آرتروزكمر) چيست؟

آرتروز مفصل(پوسيدگي مفصل)، آسيب ديدگي يا شكستگي مفاصل فاست، مي­تواند باعث درد نخاع و كاهش حركت، شود.

علايم ارتروز مفاصل كمر: شامل درد در ناحيه كمر و گاهي باسن­ها و پشت ران و تا زانو ادامه دارد فرد احساس خشكي صبحگاهي در ناحيه كمر داشته و در موارد شديد در غلط خوردن هنگام خواب و خم شدن درد بيمار تشديد ميابد. از علايم ديگر تشديد درد وسط كمر (گودي كمر) بعد از ايستادن يا نشستن طولاني است.

 

علايم آرتروز - درمان آرتروز

محل درد در ارتروزكمر بر اساس مهره درگير

 

علايم آرتروز مفاصل گردن:

درد، سنگيني و خستگي در ناحيه گردن و شانه ها، گاهي اين دردها موجب سردردهاي ناحيه پشت سر مي­شود و در مواردي به گوش يا فك تير مي­كشد.

 

علايم آرتروز-درمان آرتروز

محل درد در ارتروز گردن بر اساس مهره درگير

 

علل آرتروز چيست؟

۱- افزايش سن: آرتروز معمولااز ۴۵ سالگي شروع شده ودر افراد بالاي ۶۵ سال شيوع بيشتري پيدا مي كند.

۲- جنس: قبل ۵۰ سالگي آرتروز در مردان شايعتر است اما بعد از ۵۰ سالگي شيوع آن در زنان بيشتر است.

۳-  چاقي و افزايش وزن: چاقي يك ريسك فاكتور مكانيكي مهم در ايجاد آرتروز مخصوصا آرتروزهاي زانو و ستون فقرات ميباشد.

۴- سابقه ضربه به مفصل: ضربه به مفاصل از جمله در ورزش يا تصادفات رانندگي( مخصوصا تصادف از عقب در ايجاد آرتروز گردن) عامل بسيار مهمي در ايجاد آرتروز است.

۵- فاكتورهاي ارثي و ژنتيكي: ارث در آرتروز، مخصوصا بروز آرتروزدست بسيار مهم تر است. به هر حال اگر والدينتان دچار آرتروز دست هستند احتمال بروز آن در شما نيز وجود دارد.

۶- شغل:  كارها و مشاغلي كه نياز به خم كردن بيش از حد مفصل يا حمل وسيله سنگين باشد.

 

آيا ميشود از بروز آرتروز جلوگيري كرد؟

– نگه داشتن وزن در حد مطلوب

۲-حفظ فعاليت فيزيكي و ورزش

۳-  جلوگيري از آسيب به مفاصل

۴-  اجتناب از كارها و مشاغلي كه نياز به خم كردن بيشاز حد مفصل يا حمل وسيله سنگين باشد

۵- حفظ تغذيه مناسب

 

روشهاي درماني آرتروز چيست؟

در موارد خفيف با كاهش وزن ، ورزشها مخصوص كه شامل تقويت عضلات است، با گرم كردن و ماساژ،

براي آرتروز گردن و كمر از يك گردن بند كمربند بي حركت كننده گردن يا كمر براي مدت محدود ميتوان استفاده كرد. در آرتروز ستون فقرات، هنگام خواب به پشت بخوابيد و از يك تشك سفت استفاده كنيد.

 

براي ديدن ورزشهاي آرتروز زانو را ميتوانيد اينجا كليك كنيد.

 

اگر آرتروز زانوي من با رعايت موارد بالا بهبود نيافت قدم بعدي چيست؟

يكي از بهترين اقدامات سلول درماني يا پي آرپي است.

 

PRP ( خون شفابخش)

PRP  كه همان سلول درماني است، روش تزريقي مهمي است كه براي درمان انواع بيماري ها به كار مي رود.

از جمله بيماري هايي كه براي درمان آن ها از PRP (سلول درماني) استفاده ميشود :

آرتروز زانو ، شانه ، كمر و ستون فقرات ، پارگي هاي عضلات شانه ، بورسيت مزمن كف پا ، صدمات ليگامان هاي صليبي زانو ، دردهاي لگني ناشي از ناپايداري لگن ( درد مفصل ساكروايلياك) ، آسيب ها و صدمات كمر و گردن ، بيماري آرنج تنيس بازان ، پيچ خوردگي مچ پا ، التهاب تاندون ها ، كشيدگي ليگامان ها.

 

PRP (سلول درماني) چگونه به بهبود بيماران كمك مي كند؟

اصولا اولين واكنش بدن ما به آسيب هاي بافتي، هجوم سلول هاي پلاكتي به همراه فاكتورهاي ترميم كننده و فاكتورهاي رشدي به محل آسيب ديده است، كه به دنبال آن سلول هاي آسيب ديده ترميم مي شوند.

 

براي اطلاعات بيشتر راجع به پي آر پي اينجا كليك كنيد.

 

اگر آرتروز ستون فقرات من با رعايت موارد بالا بهبود نيافت قدم بعدي چيست؟

در گذشته براي درمان آرتروز ستون فقرات مقاوم به درمانهاي ساده تر، جراحي تنها گزينه بود، اما امروزه با پيشرفت علم اقدامات متخصصين درد كه بدون نياز به بيهوشي و برش جراحي بطور سرپايي تا ۱۰۰ درصد با بلوك اعصاب آسيب ديده در اطراف مفصل موجب از بين رفتن درد ميشوند.

براي دريافت اطلاعات بيشتر در مورد آرتروز گردن يا آرتروز كمر اينجا كليك كنيد.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

سندرم مين با اسامي سندرم مفصل توراكو لومبار نيز شناخته مي­شود كه با دردهاي تير كشنده، كه منشا آن از محل اتصال مهره ناحيه انتهاي قفسه سينه و كمر مي­باشد.

معمولا بيماران در سه مسير احساس درد دارند(شكل ۱)

۱- درد ناحيه پايين كمر اغلب به­صورت يكطرفه و معمولا بر روي تيغه استخوان لگن و باسن

۲- درد ناحيه كشاله ران يا بيضه يا ديواره جانبي واژن و گاهي زير شكم

۳- درد ناحيه بغل (پهلوي ران) ران پا

 

 

1

 

اغلب موارد درد يكطرفه بوده و با چرخش، خم و راست شدن درد تشديد مي­شود. درد ممكن است به كمر يا باسن همان سمت تير بكشد (شكل۲)

سندرم مين با اسامي سندرم مفصل توراكو لومبار

 

گاهي علايم بيماري برخلاف نرمال بودن ام آر آي، سي تي اسكن و نوار عصب و عضله، مي­تواند بسيار شديد بوده و تشخيص سريع در كاهش درد بيمار از عوارض بعدي جلوگيري مي­كند.

 

اصولا در بررسي علل مختلف كمردرد از جمله درگيري­هاي مفاصل فاست(مفاصل كوچك بين مهره ­ها- شكل ۲)، معاينه فيزيكي توسط فوق تخصص درد با تجربه مفيدتر از اقدامات پاراكلينيك است.

 

سندرم مين با اسامي سندرم مفصل توراكو لومبار

شكل ۲

 

در اغلب بيماران، علايم زماني بروز مي­كند كه ضايعه در محل اتصال آخرين مهره سينه­اي به اولين مهره كمري يا همان مفصل توراكولومبار باشد (شكل۳)

بيشترين علت درگيري اين مفاصل، آرتروز اين مفاصل مي­باشد، كه در اصطلاح عموم به آن آرتروز كمر مي­گويند.

 

سندرم مين با اسامي سندرم مفصل توراكو لومبار

شكل ۳

 

گاهي بيماران بطور كاذب از دردهاي احشايي در قسمت پايين شكم، دردهاي سياتيكي( مانند دردهاي ديسك كمر) و علايمي شبيه سندرم روده تحريك پذير شكايت داشته باشند و موجب گمراه شدن جراح ستون فقرات در تشخيص مي­شود.

گاهي اوقات سندرم مين به كايروپركتيك پاسخ مي­دهد و درمان بيشتري غير از آن لازم نيست. اما به هر حال بايد انديكاسيون­ها و ممنوعيت­هاي كاربرد كايروپركتيك در نظر گرفته شود. در هر بيماري كايروپركتيك مناسب نبوده و حتي ممكن است خطرناك باشد. مخصوصا در بيماران با پوكي استخوان، كه موجب شكستگي مهره­ها و عوارض خطرناك و جبران ناپذيري مي­شود. در اين موارد بدليل خطرات كايروپركتيك، تزريق استروييد، گاز ازن يا پي آر پي (PRP) توسط فوق تخصص درد به­ طور مستقيم به داخل مفصل فاست يا اطراف عصب درگير، مفيد است (شكل۴) درد در ناحيه عصب كلونئال در بالاي باسن اكثرا با بلوك مفاصل فاست بهبود مي­يابند اين تزريق بطور تقريبا سرپايي بوده اما بايد در محيط استريل اتاق عمل با كمك دستگاه تصوير برداري (فلوروسكوپي) انجام شود تا ميلي­متر به ميلي­متر مسير سوزن تحت كنترل پزشك درد به محل مورد نظر هدايت شده و دارو تزريق گردد. اين روش جزو اعمال بسته ستون فقرات مي­باشد كه نياز به برش جراحي نداشته و بدون بيهوشي (با بي حسي موضعي) انجام مي­شود.

 

سندرم مين با اسامي سندرم مفصل توراكو لومبار

شكل ۴

 

گاهي در اين بيماران درد ماهيت سمپاتيكي پيدا كرده و فرد بيمار ممكن است دردهاي سوزشي به همراه حساسيت سوزشي پوست با تماس سطحي (مانند تماس لباس با پوست) را تجربه كند به­طوريكه بيمار با تماس لباس زير با سطح پوست، دچار دردهاي سوزشي ران و سوزش پشت و كمر شود. بايد بدانيم هر كمر دردي ديسك كمر يا سياتيك نيست بلكه دلايل مختلفي براي ايجاد كمردرد يا درد باسن وجود دارد.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

آيا تزريق اپيدورال كورتون موجب پوكي استخوان و افزايش ريسك شكستگي مي‌شود؟

 

اين سوالي است كه اكثر بيماران در هنگام مراجعه به كلينيك­هاي درد از پزشكان درد مي­پرسند و بعضاً اطلاعاتي غلط از افراد يا پزشكاني كه دست اندر كار اين امر نيستند به آنها مي­رسد، براي بررسي اين موضوع مقالات زياد علمي‌اي وجود دارد كه براي نمونه خلاصه يك مقاله علمي معتبر را كه مقاله مرور سيستميك است برايتان ترجمه مي­كنيم، اين مقاله، چندين مطالعه علمي كه در مراكز معتبر دنيا انجام شده است را گردآوري و مورد بررسي قرار داده است. در مطالعات گذشته ارتباط بين تزريق اپيدورال كورتون و پوكي استخوان و شكستگي‌هاي استخواني ناشي از آن دوپهلو بوده و نتايج مبهمي بدست ميامد. در مطالعه اخيري كه در مجله پزشكان درد آمريكا در نوامبر ۲۰۱۲ با عنوان ارتباط بين كاهش تراكم استخوان و شكستگي استخواني با تزريق كورتون در فضاي اپيدورال در زنان يائسه مبتلا به كمردرد چاپ شده است، جواب واضح و روشني به اين سوالات داده است.

 

در اين مطالعه كه يك مطالعه گذشته نگر در مراكز بزرگ درد چندين دانشگاه معتبر دنيا مي‌باشد، اطلاعات پزشكي ۳۵۲ زن يائسه كه براي درمان كمردرد تزريق كورتون داخل اپيدورال داشتند از سراسر دنيا جمع شد در نهايت در مطالعه مشخص شد كه افزايش سن مهمترين علت پوكي استخوان و شكستگي استخواني ناشي از آن است و به طور قاطع اعلام شد كه تزريقات كورتون اپيدورال به هيچ وجه ارتباطي با پوكي استخوان و افزايش خطر شكستگي نداشته است.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

چرا بعد از جراحي باز كمر، درد بسياري را بايد تحمل كرد؟

كمر، داراي ساختار پيچيده ­اي از ماهيچه ­ها، تاندون­ ها، رباط­ ها و ديسك­ ها مي­باشد و البته نبايد اعصاب عبور كرده از كانال نخاعي را فراموش كرد. با تمام اين ساختارهاي پيچيده، تعجبي ندارد كه درد كمر يكي از معمول ترين دردها براي مراجعه به دكتر باشد و اين دليلي است براي  اينكه فرد رضايت به جراحي باز زير تيغ جراح دهد.گاهي افراد پس از عمل  همچنان درد دارند. چه چيزي سبب اين درد بسيار زياد مي­شود؟ تا چه مدت بايد اين درد را تحمل كرد. پاسخ به اين سوالات و سوالات ديگر را در ادامه دنبال كنيد.

 

ساختار كمر

 

آيا بافت هم بند محل زخم در اطراف نخاع و ريشه هاي عصبي (بافت ايجاد شده ناشي از التيام زخم) مي­تواند عامل درد باشد؟

عامل درد كمر و پاها پس از جراحي باز، فيبروز اپيدورال است گاهي اين بافت كه به عنوان يك اتصال دهنده، خود را به عصب مي­چسباند و باعث درد پس از عمل مي­شود. اين عامل به دليل تشكيل بافت فيبروز(همبند) محل التيام زخم حدود ۶ الي ۱۲ هفته پس از جراحي باز است.  بافت فيبروز به خودي خود موجب آسيب  نمي­شود، اما اتصال ان به ريشه­هاي عصبي موجب درد شديد مي­شود.گاهي بيماري التهاب عنكبوتيه با فيبروز اپيدورال اتفاق مي افتد. اين زماني است كه يك فرد چندين نوبت تحت عمل جراحي باز ستون فقرات قرار گرفته باشد.

گاهي بافت التيام زخم يا بخش­هايي از ان موجب فشار بر اعصاب و ايجاد درد مي­شود. دكتر شما ممكن است با يك  ام  ار اي عامل درد را به شما بگويد و براساس آن روش درماني براي شما در نظر بگيرد.

 

براي كاهش درد ناشي از اعمال جراحي باز خودمان چه اقدامي بايد انجام دهيم؟

از داروهاي مسكن استفاده كنيد، از كيسه اب گرم و يا يخ در ان قسمت استفاده كنيد. حركات كششي و ورزش انجام دهيد. به علاوه بهتر است كه غذاي مناسب استفاده كنيد، از انجام كارهاي سنگين بپرهيزيد.

حركات كششي به درمان كمر درد كمك مي­كند و از افزايش و رشد زخم جلوگيري مي­كند. حركات كششي بايد در اولين هفته­هاي پس از عمل انجام شود زيرا بافت محل زخم در همان ۶هفته اول شكل ميگيرد. تئوري پشت اين قضيه اين است كه اگر بافت محل زخم در حركت باشد، اعصاب را از فشردگي توسط بافت محل زخم حفظ ميكند.

پزشك شما و درمانگر فيزيكي تان ميتواند به شما يك ورزش مناسب را پيشنهاد دهد.

 

علل مهم ديگر درد بعد از اعمال جراحي باز كمر

آرتروز مهره هاي كمري:

در عملهاي جراحي باز، ممكن است قسمتي از مهره ها يا ديسك بين مهره اي از بدن خارج شود يا حتي براي ثبات ستون فقرات، جراح مبادرت به گذاشتن پيچ يا فيكساتورهاي فلزي در مهره ها كند و اين دستكاري ها ستون فقرات را مستعد آرتروز در مفاصل بين مهره اي مي كند.

 

آرتروز مهره هاي كمري

 

سندرم پيريفورميس:

سندرم پيريفورميس يكي از علل شايع كمر درد، درد باسن، ران­ها پس از جراحي باز است. اين سندرم ناشي از فشرده شدن عصب سياتيك توسط ماهيچه­هاي پيريفورميس مي­باشد. سياتيك عصبي است كه از كمر تا باسن، ران­ها و پاها ادامه دارد. اين نشانه­ها باعث درد، سوزش، كرختي، در باسن، ران و پاها مي­شود. درد در زماني كه فرد براي مدت طولاني بشيند، بدود يا از پله بالا برود بدتر مي­شود.

 

سندرم پيريفورميسaادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

آرتروز كمر و گردن (درد گودي كمر و درد گردن)

آرتروز مفصل(پوسيدگي مفصل)، آسيب ديدگي يا شكستگي مفاصل فاست، مي­تواند باعث درد نخاع و كاهش حركت، شود.

علايم ارتروز مفاصل كمر:

شامل درد در ناحيه كمر و گاهي باسن­ها و پشت ران و تا زانو ادامه دارد فرد احساس خشكي صبحگاهي در ناحيه كمر داشته و در موارد شديد در غلط خوردن هنگام خواب و خم شدن درد بيمار تشديد ميابد. از علايم ديگر تشديد درد وسط كمر (گودي كمر) بعد از ايستادن يا نشستن طولاني است.

 

آرتروز كمر و گردن (درد گودي كمر و درد گردن)

علايم آرتروز مفاصل گردن:

درد، سنگيني و خستگي در ناحيه گردن و شانه ها، گاهي اين دردها موجب سردردهاي ناحيه پشت سر مي­ شود و در مواردي به گوش يا فك تير مي­ كشد.

محل درد در ارتروز گردن بر اساس مهره درگير

محل درد در ارتروز گردن بر اساس مهره درگير

 

عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي براي درمان درد ناشي از آرتروز كمر و گردن

عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي يكي از روشهاي طبي نوين براي درمان درد ناشي از آرتروز كمر و گردن است. در اين روش يك ضايعه حرارتي بر روي اعصاب خاص با هدف قطع سيگنال هاي درد به مغز براي از بين بردن درد ايجاد مي­شود(يا به اصطلاح ساده تر عصبآسيب ديده عصب كشي ميشود).

چون اين اعصاب در تامين حس و حركت دست و پاها نقشي ندارند،  بنابراين عصب كشي اين اعصاب اثرات منفي اي ايجاد نمي­كند. اعصاب شاخه داخلي بر ماهيچه هاي كوچكي در گردن و پشت و پايين كمر اثر دارد اما اثبات نشده كه از دست دادن اين اعصاب براي بدن مضر باشد.

راديو فركوئنسي فاست

ميزان موفقيت عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي:

ميزان موفقيت متفاوت است اما حدود ۵۰ درصد از بيماران تحت اين درمان براي كاهش دردشان با تسكين قابل توجهي از درد پس از ۲ سال مواجه ميشوند. ۵۰ درصد باقي مانده نيز تسكين درد را در دوره اي كوتاه مدت دارند. بعضي بيماران كه اصلا از درد رهايي نخواهند يافت. دركل ميزان موفقيت در ستون فقرات بيش از ساير نقاط است. به عنوان يك قاعده: اگر روش عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي موثر واقع شود حدود۱۲ تا ۱۴ ماه براي رهايي از درد فرصت است، بعد از اين دروه عصب بازسازي شده و ممكن است مجددا درد برگردد، اما نه به شدت قبل از عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي.

روش عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي:

يك عمل سرپايي است كه معمولا با بي حسي موضعي و بدون نياز به برش جراحي و بيهوشي قابل انجام است. اين عمل سرپايي به بهترين شكل، زير دستگاه فلوروسكوپ (تصويربرداري زنده)، براي مشخص شدن محل عصب انجام مي­شود. و چون مسير سوزن ميلي­متر به ميلي­متر توسط دستگاه ديده ميشود، عارضه اين روش به صفر مي­رسد.

مراحل عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي:

۱-ابتدا براي بيمار سرم وصل ميشود.

۲-بيمار بر روي يك ميز دراز مي كشد و پوست گردن،پوست ميانه يا پايين كمر (بسته به محل درد) كاملابا بتادين پاك سازي مي­شود.

۳-پزشك درد يك قسمت كوچك را  با داروي بيحسي، بيحس مي­كند. تا حين عمل بيمار به هيچوجه دردي احساس نكند.

پزشك از راهنمايي تصويربرداري با فلوروسكوپي براي هدايت يك سوزن خاص به كنار شاخه عصب استفاده مي­كند، تا از منحرف شدن مسير سوزن جلوگيري كند.

جريان كم الكتريكي عموما با دقت از ميان سوزن عبور كرده تا به عصب هدف برسد تا محل امني براي عصب كشي جدا از ساير اعصاب ايجاد كند .اين جريان بايد به طور خيلي كمي ايجاد درد كند و باعث ميشود تا ماهيچه گردن و كمر دچار درد شود، كه نشاندهنده محل صحيح سوزن بر روي عصب مي­باشد.

امواج راديوفركوئنسي با ايجاد گرما در نوك سوزن، يك ضايعه حرارتي بر روي عصب ايجاد مي­كند تا عصب را از فرستادن پيام هاي غير ضروري درد منع كند اين پروسه براي ساير اعصاب درگير انجام شود.

هر فرايند عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي حدودا ۳۰ تا ۹۰ ثانيه وقت مي­برد و مريض همان روز به خانه بر مي­گردد. درهمان روز به بيمار توصيه ميشود تا از رانندگي و كارهاي شديد خود داري ورزد. بيماران بايد از دريافت داروهايي مانند اسپرين، ايپوبروفن يا ساير داروهاي رقيق كننده خون چون، هپارين و وارفارين تا سه روز بعد خودداري كنند.

اقدامات بعد از عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي

بعضي از بيماران يك تا چهار روز پس از عصب كشي در منطقه درمان شده ( گردن يا كمر) معمولا دچار سوزش مي­شود، كه ناشي از تحريك پذيري ماهيچه و اعصاب هدف است كه در اثر ضايعه حرارتي از بين مي­روند. پروسه از بين رفتن عصب، عموما ۷ تا ۱۴ روز بعد از عصب كشي بطول مي­انجامد.

 

اثرات بد عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي

عصب كشي با امواج راديوفركوئنسي داراي عوارضي خفيف و كم اهميت مي­باشد كه دائمي نبوده و خودبه خود بهبود مي­يابند. اين اثرات شامل موارد زير مي­باشد:

۱- درد سطحي سوزاننده تا دو هفته پس از درمان بسته به ناحيه درمان و ايجاد حساسيت شبيه افتاب سوختگي بر ناحيه تحت درمان كه حدود يك تا دوهفته طول ميكشد.

۲- به دنبال اين دردها برخي از بيماران همچنين يك بي­ حسي كم را بر سطح پوست در ان منطقه حس مي­كنند.

پزشك درد معمولا داروهايي را به بيماران براي درمان مي­ دهند كه باعث كاهش درد شود و به انها چگونگي استفاده از كمپرس يخ يا حوله داغ براي تسكين درد ان منطقه را ياد مي­ دهند.

يك روز پس از درمان بيمار مي­تواند به فعاليت هاي روزانه برگردد.

بيمار مي­تواند به مدت چند روز قبل از برگشت به فعاليت هاي روزانه، استراحت كند. اگر چه هيچ ممنوعيت حركتي نداشته و اجازه فعاليت هاي روزمره را دارد اما بهتر است تا در روزهاي ابتدايي حداقل سه روز استراحت كند(اختياري). اگر چه بسياري از بيماران براي ماه ها و سال ها به علت دردي كه دارند از شرايط طبيعي دور ميشوند ،فيزيوتراپ ها تجويز ميكند كه درمان هاي فيزيوتراپي براي برگشت قدرت و تحمل فعاليت ها درحالت امن ايجاد شود.

بيماران عموما نگرانند كه بدون توانايي حسي در اين درمان ممكن است كه آسيب به مفاصل يا كمر انها وارد شود. هيچ مدرك واضحي براي اثبات اين نگراني وجود ندارد در واقع سال هاي زيادي اين درمان در سرتا سر دنيا انجام مي­شود و مطالعات زيادي در مورد اين روش انجام شده است كه هيچ يك عارضه جدي و خطرناكي را گزارش نكردند، به زبان ساده تر اين روش اگر توسط پزشك متبحر و آموزش ديده انجام شود هيچ عارضه­ اي ندارد.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

هر فرد در طول زندگي حداقل يكبار كمر درد حاد را تجربه كرده است. اكثر اين افراد  بدون نياز به جراحي بهتر مي-شوند، اما هنوز هم درمورد بعضي از كمردردها بايد با جراح ستون فقرات مشاوره كرد، شايد كه نياز به جراحي كمر وجود داشته باشد. اگر شما كمر درد داريد، ابتدا بايد به پزشك خانواده خود براي معاينه مراجعه كنيد. شايد دكتر داروهاي مسكن، شل كننده عضلات، ورزشها و درمانهاي فيزيكي را براي شما پيشنهاد دهد. عموما شما مي توانيد با تجويز پزشك مربوطه به يك فيزيوتراپ در جهت كاهش درد كمر مراجعه كنيد. ورزش و اموزشهاي مراقبت كمر مثل چگونگي حالت بدن، ارگونومي و كشش معمولا اولين مسائل مهم در جهت درمان هستند. اكثر بيماران از طريق دارو بدون جراحي هاي ستون فقرات بهتر ميشوند. اگر چنين درمانهايي موفق نبود تا درد شما را تسكين دهد، شما بايد به متخصص درد مراجعه كنيد.

 

كمردرد حاد
يك متخصص درد ميتواند بر سير درماني شما نظارت داشته باشد. متخصص درد در صورت نياز براي شما اقداما پارا كلينيك از جمله عكس، ام آر آي، نوار عصب و عضله برايتان درخواست كرده و شما را مورد معاينه دقيق قرار ميدهد. در صورتيكه متخصص درد تشخيص دهد كه شما با اقدامات كمتر تهاجمي و اعمال جراحي بسته مانند جراحي بسته ديسك با ليزر و غيره بهبود نميابيد، شما را به جراح ستون فقرات جهت اعمال جراحي باز ستون فقرات معرفي ميكند.
جراح ستون فقرات بايد جنبه هاي مثبت و منفي اين جراحي باز را به شما بگويد تا جهت  انجام يا عدم انجام آن تصميم بگيريد. تصميم درمورد جراحي باز با خود شماست.
اصولا دردهايي كه با درمانهاي غيرجراحي و يا جراحي هاي بسته بهبود نمي يابد، بايد به جراحي باز فكر كرد.

 

جراحي باز كمر
اگر اطمينان از جراحي ستون فقرات خود نداريد با ما تماس بگيريد، ما از اين طريق مي توانيم به شما درمورد اين مرحله دردناك زندگيتان كمك كرده و شما را به زندگي كه مستحق آن هستيد برگردانيم.

چگونه به شما بگويند كه نياز به جراحي باز داريد؟

 

جراحي باز كمر

وقتي كمر درد شروع ميشود بيشتر جراحان ستون فقرات بر اين باورند كه جراحي باز مي تواند اخرين فاكتور باشد. چه مايل باشيد چه نه، عمل جراحي باز بستگي به نشانه ها و پيشرفت علايم كمر درد شما دارد. پيشرفت هاي موجود در تكنيك هاي جراحي و غير جراحي باعث شده كه متخصصان ستون فقرات، كمر درد را كاهش و يا حتي از بين ببرند. جراحي هاي باز به عنوان آخرين گام درماني در بيماريهاي ستون فقرات مثل: اسكوليوز (وقتي كه ستون فقرات به طرفين انحراف پيدا ميكند)، كيفوز (وقتي كه ستون فقرات به جلو خم ميشود)، اسپونديلو ليستزيس (وقتي كه مهره هاي ستون فقرات بر روي هم سر ميخورند) و فشاربه عصب ناشي از پارگي ديسك موثر است. مواردي وجود دارد كه با وجود درمانهاي محافظه كارانه و جراحي هاي بسته، درد حتي به مرور بيشتر هم شده و در نتيجه افراد را مجبور به انتخاب جراحي باز ميكند. خبر خوب اين است كه اغلب بيماران پس از شرايط سخت جراحي باز، عملكرد بسيار خوبي را نشان ميدهند و پس از جراحي شاهد روند رو به بهبود انها خواهيم بود.

جراح ستون فقرات خود را انتخاب كنيد.
اگر شما خواهان بهترين تسكين درد و به حداقل رساندن عوارض بالقوه جراحي هاي باز هستيد، انتخاب جراح چيره دست بسيار مهم است، به هر صورت يك بيمار نياز به تشخيص درست دارد. اگر نشانه و دليل درد درست تشخيص داده نشود، اين جراحي بي نتيجه است. پيدا كردن جراح درست، كمك به تشخيص درست و جراحي درست مي كند. اما چگونه مي توانيد بهترين جراح را انتخاب كنيد.
۱ – در مورد درك و سابقه كاري پزشك جويا شويد. اصلا از پرسش درباره تجربه جراح و اينكه براي عمل جراحي خاص حاضر به همكاري است خجالت نكشيد. جراحي نياز به تمرين دارد تا بتواند به بهترين شكل اجرا شود. مطمئن شويد كه مي توانيد سوالات خاص خود را درباره مشكلات ستون فقرات و توصيه هاي وي براي تشخيص بپرسيد. اگر پزشك به سوالاتتان پاسخ نداده و برايتان وقت نمي گذارد، گزينه مناسبي نيست.

۲ – بپرسيد كه ايا جراح معتقد به كار تيمي جهت بهبود دردتان ميباشد يا نه؟ بطور مثال اگر بعد از عمل همچنان درد داريد فقط به جمله ” ام آر آي شما خوب است، من مشكلي نميبينم و عملم را خوب انجام دادم” اكتفا نكند و به دنبال درمان دردهاي باقيمانده از عمل باشد. حتي با كمك گرفتن از ساير پزشكان در رشته هاي مرتبط از جمله متخصصين درد، فيزيوتراپو غيره.ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)

طب كنترل و اداره درد

به اين طب جديد، "طب درد" نيز گفته مي شود. نوعي از انواع تخصص هاي مراقبت هاي پزشكي است كه براي به حداقل رساندن دردهاي جراحي و دردهاي مزمن طراحي شده است.

كنترل درد مشخصاً در بيماران با دردهايي مزمن مي تواند بسيار مشكل باشد و گاهي اوقات مراقبت هاي معمول كنترل اين دردها غيرممكن است. "طب درد" مي تواند كمك شاياني به كاهش اين دردها و در نتيجه بهبود كيفيت زندگي و لذت بردن از آن كند. "طب درد" مي تواند دردهاي راجعه بعد از جراحي ها، دردهاي ستون فقرات و دردهاي ناشي از سرطان هاي پيشرفته را درمان كند.

اين علم جديد و نوين مي تواند در درمان بيماري هاي نوروپاتيك، ميگرن، آسيب هاي ناشي از تصادف، آتروزهاي نقاط مختلف و دردهاي صعب العلاج كمك كننده باشد. "طب درد" از متخصصان رشته هاي مختلف پزشكي به وجود آمده است. يك فوق تخصص درد، مي تواند "متخصص بيهوشي"، طب فيزيكي، نورولوژي يا روانپزشك باشد. كه جهت كنترل درد، در بيماران به طور نزديك با هم به صورت تيمي با هم كار مي كنند. اما در ايران رشته فوق تخصصي درد فقط از بين متخصصين بيهوشي در دانشگاه هاي بزرگ كشور انتخاب مي شوند.

در درمان دردهاي مزمن چندين متد يا روش متفاوت وجود دارد كه شامل تزريقات، فيزيوتراپي، تغيير سبك زندگي، ورزش، مشاوره روانپزشكي و درنهايت اقدامات اينترنيشنال درد مانند بلاك ها، تزريق ها، جراحي هاي بسته كه بدون بيهوشي و برش جراحي انجام مي شود.

"طب درد" و اقدامات كنترل درد، مي توانند به طور چشمگيري درد بيمار را كاهش دهند. اگرچه تعداد نادري از دردهاي مزمن هستند كه هرگز به طور كامل از بين نمي روند. اما "طب درد" مي تواند با اتخاذ استراتژي هاي علمي و نوين، بهبود واضحي در درد آن ها ايجاد كند.

فيلم آموزشي  را ببينيد"

 ادامه مطلب...
ارسال توسط دكتر علي نقره كار فلوشيپ فوق تخصصي درد
نظرات (0)
[ ۱ ][ ۲ ]